Tallin - Estonia


Tallin to stolica Estonii. Z tej oto stolicy przyszła kartka.

Zdaniem wielu Tallin (Tallinn) uchodzi za jedno z bardziej fascynujących miejsc w Europie. Można w nim podziwiać najwspanialszą w krajach nadbałtyckich Starówkę z plątaniną wąskich, kamiennych uliczek, średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem, rzędy mieszczańskich kamieniczek, interesujące kościoły i muzea, wreszcie potężne mury obronne z basztami: Kiek in de Kok, Grubą Małgorzatą i Długim Hermanem na czele.

Mury obronne
Rozpoczęta w 1265 r. budowa potężnych murów (poprzednie umocnienia były drewniane) trwała kilka stuleci. W czasach największej świetności otaczające Dolne Miasto z zachodu na wschód fortyfikacje liczyły blisko 2500 m długości.

Kiek in de Kok
Przy Komandandi 2 stoi chyba najbardziej znana tallińska baszta - Kiek in de Kok. O średnicy ponad 17 m, grubości ścian 4 m i wysokości 44,5 m sprawia wyjątkowe wrażenie.

Paks Margareeta
Przy północnym wejściu do Dolnego Miasta od ulicy Suur Rannavarav stoi Paks Margareeta (Gruba Małgorzata) - jedna z potężniejszych baszt w systemie umocnień miejskich (średnica 24 m, grubość muru do 4,7 m).

Zamek
Zwiedzanie Górnego Miasta najlepiej rozpocząć od zamku Toompea - kamiennej bryły górującej nad okolicą. Wzniesiony przez zakon Kawalerów Mieczowych (1227 r.). został w II poł. XIV w. gruntownie przebudowany przez Zakon Inflancki.

Katedra
Luterańska Toomikirik (katedra) na Kiriku plats zalicza się do najstarszych w Estonii. Wzniesiono ją zaraz po zdobyciu kraju przez Duńczyków, a w ostatnim ćwierćwieczu XIII stulecia rozpoczęła się przebudowa pierwszego kościoła.

Dom Rycerzy
Przy Kiriku plats 1, mniej więcej naprzeciwko katedralnego chóru, stoi tzw. Eestimaa Ruutelkond (Dom Rycerzy). Z jasną i pseudorenesansową fasadą przypomina włoskie palazzo, choć zbudowano go w latach 40. XIX w.

Źródło: Przewodnik.onet.pl