Timisoara - Rumunia


Timisoara to miasto w zachodniej Rumunii. Oto kolejna kartka z Europy...

Timisoara należy do największych po Bukareszcie miast Rumunii (ponad 350 tys. mieszkańców) rywalizując w tym zakresie z Braszowem i Konstancą.

Jej historyczne centrum ma kształt owalu, od południa otoczonego łukiem kanału Begi i jego nadbrzeżnych bulwarów a od północy półkolistą obwodnicą drogową i takąż linią kolejową. Stara Timisoara to przede wszystkim fajerwerki architektury secesyjnej i barokowej.

Otoczone bulwarami i parkami owalne śródmieście poprzecinane jest prostokątną szachownicą uliczek i zawiera trzy stare, prostokątne place połączone wyłączonymi z ruchu kołowego, gwarnymi ciągami spacerowymi, wytyczonymi przez pełne malowniczych secesyjnych fasad uliczki.

Obszerny północny plac to Piaţa Unirii (Zjednoczenia) - z rzędami secesyjnych kamieniczek, okazałą barokową figurą wotywną otoczoną ozdobną balustradą pośrodku skweru oraz dwuwieżową barokową fasadą katolickiej katedry z 1754r w pierzei wschodniej. Natomiast w pierzei zachodniej zwraca uwagę barokowa serbska katedra prawosławna (również z połowy XVIII w.). Ta ostatnia świątynia zwrócona jest prezbiterium w stronę placu (wejście od równoległej uliczki), natomiast obok niej pyszni się bogatą ornamentyką i kolorystyką, wspaniała secesyjna fasada serbskiego pałacu biskupiego.

Położony bardziej centralnie Piaţa Libertăţii (Plac Wolności) pełni formalnie rolę rynku, choć jest nieco mniejszy, a perspektywę przysłaniają klomby z drzewami. Pośród XVIII i XIX-wiecznych kamienic wypełniających w większości jego pierzeje zwraca uwagę budynek ratusza z 1734 r.

Niedaleko Piaţa Victoriei, przy jednej z bocznych uliczek na północny-zachód od teatru znajduje się okazała XIX-wieczna synagoga, z dwuwieżową fasadą w "neomauretańskim" stylu (jedna z dwóch takich w mieście). Z drugiej strony przez placyk pod domem towarowym można przejść pod pochodzący aż z XV w wieku (choć mocno przebudowany), rozległy pałac Hunyadych mieszczący obecnie Muzeum Regionalne.

Źródło: http://www.tpr.pl/index.php?podstrona=rumunia.miasta.timisoara